خوش آمديد!
06:46 چهارشنبه 12 فروردين ماه ، 1394
وضعیت آنلاین
در حال حاضر 13 مهمان و 0 کاربر در سایت حضور دارند .

خوش امديد ، لطفا جهت عضویت در سایت فرم مخصوص عضویت را تکمیل نمائید .
عضويت سريع
شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
گذرواژه:
تايپ مجدد:
 
پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.
تبلیغات راست
این بلوک در حال حاضر فاقد محتوی می باشد .

دارو درمان: درمان دارويي ويار بارداري

 

ويار بارداري را بايد از ساير بيماري‌هايي که موجب استفراغ مداوم در بارداري مي‌شوند، ازجمله بيماري‌هاي گوارشي (مانند آپانديسيت، هپاتيت، پانکراتيت يا بيماري‌هاي مجاري صفراوي)، پيلونفريت و اختلالات متابوليک همانند کتواسيدوز ديابتي، پورفيري يا بيماري آديسون افتراق داد. شروع تهوع و استفراغ پس‌ از هفته 8 از آخرين دوره قاعدگي در بارداري نادر است.

...
وجود تب، درد شکم يا سردرد در زنان دچار ويار بارداري غيرمعمول است و علت ديگري را مطرح مي‌کند. آزمايش‌ها بايد اصولا شامل اندازه‌گيري سطح کتون‌هاي ادرار، نيتروژن اوره خون، کراتينين، آلانين ‌آمينوترانسفراز، آسپارتات‌ آمينوترانسفراز، الکتروليت‌ها، آميلاز و تيروتروپين (و همچنين تيروکسين [T4] آزاد درصورت سرکوب تيروتروپين) باشد.

از آنجا که hCG با تيروتروپين واکنش متقاطع دارد و غده تيروييد را تحريک مي‌کند، تيروتروپين به طور معمول در اين بيماران سرکوب مي‌شود. اين هيپرتيروييدي بارز معمولا خودبخود برطرف مي‌شود و درمان با پروپيل تيواوراسيل، تهوع و استفراغ را از بين نمي‌برد. بيماران مبتلا به هيپرتيروييدي اوليه به ندرت دچار استفراغ مي‌شوند. سطح T4 و تيروتروپين در بيماران دچار ويار بارداري ممکن است شبيه به بيماران مبتلا به گريوز باشد؛ اما بيماران مبتلا به ويار، يافته‌هاي باليني بيماري گريوز يا آنتي‌بادي‌هاي تيروييدي را ندارند. اگر سطح T4 آزاد در غياب ساير شواهد بيماري گريوز، بالا رفته باشد، اين آزمايش بايد در مراحل بعدي بارداري، در پيرامون هفته 20 تکرار شود چرا که اين سطح در غياب هيپرتيروييدي، در آن هنگام طبيعي مي‌شود. سونوگرافي بايد براي تشخيص بارداري چندقلو يا مول هيداتيفرم انجام شود.


درمان

به زنان باردار بايد توصيه شود که از مواجهه با بوها، غذاها و مکمل‌هايي که به نظر مي‌رسد تهوع را تحريک کنند، پرهيز نمايند. محرک‌هاي شايع شامل غذاهاي چرب يا ادويه‌دار و قرص آهن است. تجارب باليني نشان مي‌دهد که خوردن حجم کم غذا چند بار در روز و نوشيدن مايعات ميان وعده‌هاي غذا و همچنين خوردن غذاهاي پرپروتئين، خشک و بدون بو کمک‌کننده است. به‌طور معمول، به بيماران توصيه مي‌شود که تهوع را با خوردن يک تکه شيريني به هنگام بيدار شدن در صبح و خالي نگه نداشتن معده درمان کنند. داده‌هاي حاصل از کارآزمايي‌هاي تصادفي شده وجود ندارند تا انواع مختلف رژيم‌هاي غذايي را براي درمان تهوع و استفراغ در بارداري مقايسه کنند. در يک مطالعه همراه با جابجايي بر روي 14 زن‌ باردار دچار تهوع، غذاهاي با پروتئين بيشتر تهوع را بيشتر از غذاهايي کاهش دادند که همان ميزان کالري را از کربوهيدرات يا چربي داشتند يا غذاهاي بدون کالري بودند.

زنان دچار تهوع و استفراغ مداوم و داراي غلظت بالاي کتون نياز به هيدراتاسيون وريدي همراه با مولتي‌ويتامين‌هاي حاوي تيامين و نيز پي‌گيري اندازه‌گيري سطح کتون‌هاي ادراري و الکتروليت‌ها دارند. داروهاي ضدتهوع بايد در اين بيماران تجويز شوند (شکل 2).


درمان‌هاي دارويي

تقريبا 10 از زنان دچار تهوع و استفراغ در بارداري نياز به دارو دارند. درمان‌هاي دارويي شامل ويتامين B6، آنتي‌هيستامين‌ها، داروهاي پروکينتيک و ساير داروها است.

کارآزمايي‌هاي شاهد‌دار تصادفي‌شده، کارآيي ويتامين B6 (25-10 ميلي‌گرم هر 8 ساعت) را در درمان تهوع‌ و استفراغ در بارداري نشان داده‌اند. در يک کارآزمايي، امتياز «تفاوت در تهوع» که به صورت معيار آنالوگ بصري از 10-1 اندازه‌گيري مي‌شود (و امتياز بالاتر نشان‌دهنده علايم شديدتر است) پس از درمان در زنان دريافت‌کننده درمان فعال 3/4 و در گروه شاهد 8/1 بود. همچنين در برنامه تنظيم خانواده مجارستان، در کارآزمايي تجويز مولتي‌ويتامين پيرامون لقاح، زنان پيش‌ از لقاح به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند و زناني که به صورت روزانه مولتي‌ويتامين (حاوي ويتامين B6 6/2 ميلي‌گرم) مصرف مي‌کردند به‌وضوح تهوع، استفراغ و سرگيجه کمتري داشتند تا گروه شاهد (6/3 در برابر 4/7) و کمتر نياز به ويزيت پزشک به دليل تهوع و استفراغ پيدا کردند (3 در برابر 6/6). با وجود اين، در يک مطالعه آينده‌نگر ديگر، ارتباطي ميان سطح ويتامين B6 سرم و بروز بيماري صبحگاهي وجود نداشت.

ترکيب ويتامين B6 و آنتي‌هيستامين دوکسيلامين (بندکتين)(1) در سال 1983 به دليل گزارش‌هاي منجر به تراتوژنيسيته توسط سازنده آن از بازار ايالات متحده جمع‌آوري شد. متعاقبا مشخص شد که اين گزارش‌ها، مستدل نبوده‌اند. اين ترکيب دارويي همچنان به صورت فرمولاسيون آهسته‌رهش (ديکلکتين) در بازار کانادا در دسترس است و استفاده از آن در مطالعات مشاهده‌اي با کاهش موارد بستري در اثر تهوع و استفراغ در بارداري همراه بوده است. قرص ويتامين B6 و دوکسيلامين به صورت بدون نسخه در ايالات متحده در دسترس است. اين ترکيب در بيش ‌از 6000 بيمار و شاهد مورد مطالعه قرار گرفته و شواهدي از تراتوژنيسيته يافت نشده است و در کارآزمايي‌هاي تصادفي شده با 70 کاهش در تهوع و استفراغ همراه بوده است. اين ترکيب توسط کالج متخصصين زنان و زايمان آمريکا به عنوان درمان خط اول براي تهوع و استفراغ در بارداري توصيه شده است.

ساير آنتي‌هيستامين‌هاي به‌ کار رفته براي تهوع و استفراغ در بارداري در جدول 1 فهرست شده‌اند. هيچ يک از اين داروها تراتوژن نبوده‌اند.

در صورت شکست آنتي‌هيستامين‌ها معمولا يک فنوتيازين يا متوکلوپراميد تجويز مي‌شود. پروکلرپرازين (کامپازين) (1) به صورت قرص بوکال (بوکاتل)(2) نيز در دسترس است که معمولا با خواب‌آلودگي کمتري نسبت به قرص‌هاي خوراکي همراه است.

متوکلوپراميد يک داروي پروکينتيک و آنتاگونيست دوپامين است. اين دارو در موارد نادري با ديس‌کينزي تاخيري همراه بوده است و سازمان غذا و داروي ايالات متحده (FDA) يک هشدار جدي در مورد استفاده از اين دارو در کل داده است. خطر ايجاد اين عارضه با مدت درمان و مجموع دوز تجمعي دارو افزايش مي‌يابد و بايد از درمان طولاني‌تر از 12 ماه اجتناب کرد. دغدغه ايمني خاص ديگري در مورد بارداري وجود ندارد. در يک کارآزمايي تصادفي‌شده جديد، متوکلوپراميد داخل وريدي و پرومتازين داخل وريدي (فنرگان)(3) در درمان ويار بارداري اثربخشي مشابهي داشته است، اما متوکلوپراميد موجب خواب‌آلودگي و سرگيجه کمتري مي‌شود. يک مطالعه هم‌گروهي شامل 3458 زني که در سه‌ماهه اول متوکلوپراميد مصرف کرده بودند (در اغلب موارد يک تا دو هفته) ارتباط قابل‌توجهي را ميان اين مصرف و خطر مالفورماسيون‌هاي مادرزادي، وزن کم هنگام تولد، زايمان پره‌ترم و مرگ‌ومير پيرامون زايمان نشان نداد.

آنتاگونيست‌هاي گيرنده 5-هيدروکسي تريپتامين همانند اندانسترون (زوفران)(4) به طور فزاينده‌اي در ويار بارداري استفاده مي‌شوند اما اطلاعات فعلي براي آگاهي در مورد استفاده از آنها در زنان باردار محدود است. يک کارآزمايي تصادفي‌شده که اندانسترون و پرومتازين را در بارداري مقايسه کرد، اثربخشي مشابهي را نشان داد اما اندانسترون خواب‌آلودگي کمتري را به همراه داشت. در يک مجموعه موارد شامل 169 نوزادي که مادران‌شان در سه‌ماهه اول اندانسترون مصرف کرده بودند، 6/3 موارد مالفورماسيون‌هاي عمده داشتند و اين ميزان تفاوت قابل‌توجهي در دو گروه شاهد نداشت.

دروپريدول (ايناپسين)(5) به طور موثري براي تهوع و استفراغ بارداري استفاده شده است اما به دليل خطراتش در حال حاضر رايج نيست. دروپريدول مي‌تواند موجب افزايش فاصله QT در الکتروکارديوگرام (ECG) و حتي تورساد-دو-پوآن شود که يک آريتمي بالقوه مرگبار است. مواردي از مرگ در بيماراني گزارش شده است که دوزهايي پايين‌تر از دوز استاندارد اين دارو را مصرف کرده‌اند. در نتيجه يک هشدار جدي در مورد استفاده از اين دارو در تمام بيماران وجود دارد و توصيه شده است که از همه بيماران قبل، حين و سه ساعت پس ‌از مصرف دارو ECG دوازده اشتقاقي گرفته شود.

متيل‌پردنيزولون در موارد مقاوم يکي از گزينه‌هاست. در يک کارآزمايي تصادفي‌شده شامل 40 زن، متيل‌پردنيزولون در درمان ويار بارداري نسبت به پرومتازين برتري داشت. با وجود اين، يک کارآزمايي بزرگتر شامل 110 زن مبتلا، تفاوتي را در ميزان بستري شدن ميان زناني که متيل‌پردنيزولون مصرف کرده بودند در مقايسه با دارونما نشان نداد. در کارآزمايي دوم، تمام بيماران علاوه بر رژيم گلوکوکورتيکوييد، پرومتازين با دوز 25 ميلي‌گرم و متوکلوپراميد با دوز 10 ميلي‌گرم داخل وريدي دريافت کردند.

در يک فرابررسي (متاآناليز) شامل 4 مطالعه، مصرف گلوکوکورتيکوييد پيش ‌از هفته 10 بارداري با خطر ايجاد شکاف لب با ‌يا بدون شکاف کام همراه بود که اين خطر به ميزان 4-3 برابر بيشتر شده بود و دوزهاي بالاتر دارو با خطر بيشتري همراه بودند. بنابراين، توصيه شده است که گلوکوکورتيکوييدها تنها پس‌ از هفته 10 بارداري تجويز شوند.

 

 درمان دارويي ويار بارداري*
دارو
دوز خوراکي
عوارض جانبي
گروه بندي FDA+
توضيحات
ويتامين B6 (پيريدوکسين)
25-10 ميلي‌گرم هر 8 ساعت
A
ويتامين B6 يا ترکيب ويتامين B6 و آنتي‌هيستامين به عنوان درمان خط اول توصيه مي‌شوند
ترکيب ويتامين B6-دوکسيلامين
پيريدوکسين 25-10 ميلي‌گرم هر 8 ساعت؛ دوکسيلامين 25 ميلي‌گرم هنگام خواب، 5/12 ميلي‌گرم هنگام صبح در صورت لزوم به‌اضافه 5/12 ميلي‌گرم بعدازظهرها در صورت لزوم
ترکيب ويتامينB6-دوکسيلامين، فرمولاسيون تاخيري
10 ميلي‌گرم پيريدوکسين و 10 ميلي‌گرم دوکسيلامين، آهسته رهش؛ 2 قرص هنگام خواب، 1 قرص هنگام صبح در صورت لزوم به اضافه 1 قرص بعدازظهرها در صورت لزوم
خواب‌آلودگي
A
آنتي‌هيستامين‌ها
خواب‌آلودگي
دوکسيلامين (UnisomSleepTabs)
25-5/12 ميلي‌گرم هر 8 ساعت
A
ديفن‌هيدرامين (Benadryl)
50-25 ميلي‌گرم هر 8 ساعت
B
مکليزين (Bonine)
25 ميلي‌گرم هر 6 ساعت
B
هيدروکسي‌زين (Atarax, Vistaril)
50 ميلي‌گرم هر 6-4 ساعت
C
ديمن هيدرينات (Dramamine)
100-50 ميلي‌گرم هر 6-4 ساعت
B
فنوتيازين‌ها
علايم اکستراپيراميدال، خواب‌آلودگي
پرومتازين (Phenergan)
25 ميلي‌گرم هر 6-4 ساعت
C
آسيب‌هاي شديد بافتي در صورت مصرف وريدي (هشدار جدي)؛ تجويز خوراکي، رکتال يا داخل عضلاني ارجح است
پروکلرپرازين (Compazine)
10-5 ميلي‌گرم هر 6 ساعت
C
به‌صورت قرص بوکال نيز در دسترس است
آنتاگونيست‌هاي دوپامين
خواب‌آلودگي، اثرات آنتي‌کولينرژيک
تري‌متوبنزاميد (Tigan)
300 ميلي‌گرم هر 8-6 ساعت
C
متوکلوپراميد (Reglan)
10 ميلي‌گرم هر 6 ساعت
ديس‌کينزي تاخيري (هشدار جدي)
B
درمان طولاني‌تر از 12 هفته خطر ديس‌کينزي تاخيري را افزايش مي‌دهد
دروپريدول (Inapsine)
5/2-25/1 ميلي‌گرم تنها به صورت داخل عضلاني يا داخل وريدي
C
هشدار جدي در مورد ايجاد تورساد- دو - پوآن
آنتاگونسيت گيرنده 5-هيدروکسي
تريپتامين 3
يبوست، اسهال، سردرد، ضعف
اندانسترون (Zofran)
8-4 ميلي‌گرم هر 6 ساعت
B
به‌صورت قرص تجزيه‌پذير خوراکي هم در دسترس است؛ گران‌تر از قرص خوراکي معمول اندانسترون
گلوکوکورتيکوييد
متيل پردنيزولون (Medrol)
16 ميلي‌گرم هر 8 ساعت به مدت 3 روز سپس طي 2 هفته کاهش داده مي‌شود
افزايش اندک خطر شکاف لب در صورت مصرف پيش‌ از هفته 10 بارداري
C
از مصرف آن پيش‌ از هفته 10 اجتناب شود؛ حداکثر طول درمان 6 هفته است تا عوارض جانبي وخيم در مادر به حداقل برسد.
فرآورده‌هاي زنجبيل
250-125 ميلي‌گرم هر 6 ساعت
ريفلاکس، سوزش سردل
C
به‌ صورت مکمل غذايي و بدون نسخه در دسترس است
*اين فهرست داروها کامل نيست. FDA: سازمان غذا و داروي ايالات متحده
+ گروه بندي FDA، به‌قرار زير است: A، مطالعات شاهد‌دار خطري را نشان نمي‌دهند.B، شواهدي از خطر در انسان وجود ندارد. C، خطر آن را نمي‌توان رد کرد. D، شواهد به نفع وجود خطر و X، در بارداري کنتراانديکه است.

 کلمات کليدي : ويار تهوع بارداري
ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389 توسط admin  چاپ مطلب

مرتبط با موضوع :

 آگهی استخدام  [چهارشنبه، 10 ارديبهشت ماه ، 1393]
 استخدام مرداد ماه 92  [چهارشنبه، 2 مرداد ماه ، 1392]
 سطح بندی کارخانه های دارو سازی  [سه شنبه، 31 ارديبهشت ماه ، 1392]
 پان پراگ، آدامس مخدر  [چهارشنبه، 3 آبان ماه ، 1391]
 New Requirements for Excipients  [شنبه، 8 مهر ماه ، 1391]
 خبرهای اسفند 89  [چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389]
 كتب داروسازي  [چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389]
   [چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389]
   [چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389]
   [چهارشنبه، 27 بهمن ماه ، 1389]

نام شما: [ کاربر جدید ]

عنوان:
 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**

کد امنيتي : duk89nud
تايپ کد امنيتي : [ بازگشت ]
ورود
نام کاربری

رمز عبور

چنانچه تاکنون عضو این سایت نشده اید می توانید با تکمیل فرم مخصوص عضویت به جمع کاربران این سایت بپیوندید و از امكانات مخصوص كاربران استفاده نمائيد .
امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 3
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

اشتراک گذاري مطلب
استخدام و کاریابی داروساز